Новини

05.04.2017

Презентація результатів вимірювання Індексу демократичного розвитку областей України відбулася 30 березня в прес-центрі Укрінформу. У рамах проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України»,...

03.02.2017

Транспортна складова розвитку інфраструктури регіонів України знаходиться у найбільш незадовільному стані серед дев’яти складових. У 14 областях (Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська,...

 

Порядок атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою

З 1 травня усі охочі вступити на посади державної служби мають серед іншого подавати й посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою. Уряд сьогодні має ухвалити відповідний порядок атестації.

Проект тут http://nads.gov.ua/…/pro-organizaciyu-provedennya-atestaciy…

Робоча група, яка працювала над проектом порядку, розглядала різні варіанти. Виявилося, що жоден закон не наділяє жоден державний орган розробляти та затверджувати стандарт державної мови). Але ж без стандарту проводити атестацію фактично немає сенсу. Окрім того, системи атестації потребує достатньо великих державних коштів, які (і не дивно) не передбачені в Державному бюджеті (і перспективи на подальше також виглядають примарні, враховуючи дискусію з Мінфіном). Отже, дійшли найбільш компромісного варіанту:

  1. розроблено вимоги до рівня мовної компетентності осіб, які претендують на посади державної служби (це основа для атестації)
  2. порядок атестації передбачає чотири етапи: тестування, реферування тексту, усна презентація, співбесіда. Пройшовши ці етапи, претендент може отримати відповідне посвідчення
  3. правом проведення атестації наділятимуться ВНЗ, які готують за спеціальностями "Публічне управління та адміністрування" та мають відповідні кафедри української мови
  4. атестаційні комісії формуються із числа науковців-мовників
  5. громадські організації матимуть право здійснювати моніторинг процесу атестації
  6. проходження атестації є платною послугою для претендента
  7. посвідчення атестації є безстроковим

На перехідний період до 1 вересня 2019 року без проходження атестації можуть отримати посвідчення атестації ті, хто має оцінку 5 або 12 в шкільному атестаті з української мови, або є філологом (україснька мова та література), а також той, хто має в дипломі про вищу освіту відмінну оцінку з української мови (якщо така вивчалася). Проте це лише до 1 вересня 2019. Потім усі йдуть на атестацію.

Науковці Інституту філології Національного університету ім. Шевченка розробили вимоги до рівня мовної компетенції і фактично стандарт державної мови для державних службовців. Це вже велике досягнення, оскільки за 26 років незалежності ми не мали такого.

Звичайно система не виглядає ідеальною. Звичайно хотілося б мати систему атестації іншу, яка б базувалася на системі ЗНО (хоча ЗНО не передбачає елемент перевірки вміння говорити українською мовою). Проте запровадження такої системи потребує ресурсів і часових, і грошових. Уряд має вже зараз думати про це.

І останнє. На мою думку, проблема більше не у володінні мовою, а у ПОСЛУГОВУВАННІ нею під час виконання свої службових обов'язків. Тому вимагайте, щоб державні службовці виконували вимогу статті 8 Закону України "Про державну службу": державний службовець має обов’язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов’язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації".

#держмова #ДержавнаСлужба

Володимир КУПРІЙ, керівник робочої групи

Copyright © 2017
Лабораторія досліджень ТЦК